כניסה ראשונה שלך לאתר?
אנו נשלח לך הודעת דוא"ל עם קוד הנחה קבוע לשם כניסה לאתר.
הזן קוד הנחה
כל לקוח מקבל קוד לאחר הרכישה הראשונה באתר שלנו. הקוד מופיע בכל מכתב שהלקוח מקבל מאתנו. באמצעות מספר זה אנו נזהה אותך ונספר לך על הנחות האישיות שקיבלת ועל המבצעים המיוחדים!
עגלת קניה שלי ממתינים: 0
0
החנות שלי הנחה על ההזמנה השנייה 5%

איך להרגיל את הילדים הגדולים לקרוא ספרים?

ראשי מאמרים איך להרגיל את הילדים הגדולים לקרוא ספרים?

אם לפני חודש מישהו היה אומר לי שאראה מתבגר שקורא (מיוזמתו!) ספר על חשיבות הקריאה, ועוד בהנאה רבה – הייתי מתגלגלת מצחוק. אבל זה אכן קרה לי - ודווקא האחרים צחקו... הם היו שניים: ילדון בן עשר ונערה שמסיימת תיכון, והם ממש  התגלגלו מצחוק תוך כדי עיון בספר כלשהו. מה זה אמור להיות?

 

מרחוק הספר המסתורי נראה כמו חוברת קומיקס חדישה, אבל ההערות שהקוראים הצעירים החליפו ביניהם, גרמו לאוזני הספרנית שלי להזדקף. לבסוף הצלחתי ללכוד את תשומת לבם ושאלתי מה שם הספר שכל-כך מצחיק אותם. התשובה ממש היממה אותי: "ספר שמלמד לאהוב ספרים, לאלה שלא אוהבים לקרוא".

 

ואו!

 

המחברת של הספר המופלא הזה היא הצרפתייה בשם פרנסואז בושֶה. הדהים אותי לראות מה היא עושה בספר שלה. לא שהיא מצאה איזו נוסחה על-טבעית: כמובן, כל המהלכים היו ברורים כבר בהתחלה והבדיחות היו די צפויות. אבל הטבעיות והקלילות שבה הובילה פרנסואז בושה את הקוראים שלה לעבר הנושא המדובר, המשחק שניהלה סביבו, כאשר הקורא המוקסם משתכנע להצטרף למשחק שלה, גרמו לי ממש להעריץ אותה. יתר על כן, התוצאה דיברה בשם עצמה: החבר'ה קראו, צחקו ונהנו, בלי ששום מבוגר נודניק עמד להם על הראש עם הוראות ונזיפות.

 

כמובן, יש פה שאלה שנותרה פתוחה – האם ספר כל-כך מלהיב, אטרקטיבי ואף ושובב יוכל ללמד קורא צעיר לאהוב ולהעריך גם ספרים רציניים, מורכבים (מבחינה רגשית או אסתטית), עדינים ואינטליגנטיים. אבל הוא בוודאי יעניק למתבגר הצעיר כמה וכמה סיבות טובות מדוע בכלל כדאי לו לקרוא, איזה ספרים כדאי, וכן הלאה.

 

ומצד שני - אנחנו, הספרנים, המורים וההורים, העסוקים ללא הרף במשימה לגרום לילדים לאהוב לקרוא, לפתע זכינו לשותף צעיר, מעודכן ומלהיב –מה שמשמח מאוד כשלעצמו. אם הייתי שרת החינוך או התרבות, הייתה נותנת הוראה להדפיס את הספר של פרנסואז בושה בתור פליירים ולחלק ולהפיץ במקומות בילוי של בני נוער.

 

רק הערה קטנה - עקב הטעם השמרני שלי, לא כל עצה שמובאת בספר הלהיבה אותי מספיק בשביל שאהיה מוכנה שהיא תופיע בפלייר . לדוגמה, העצה "המחכימה" של בושה לגבי החלפה בין כריכת הספר "כל המידע על הסקס של האסקימוסים" לבין כריכה של משהו נייטרלי כמו "100 מתכוני עוגיות לכל המשפחה" – הייתה מעט מוגזמת בעיניי.

 

אגב הגיל של אוכלוסיית היעד של הספר - בהוצאה ממליצים כך: "למבוגרים וילדיהם שאוהבים, חחחח, להשתעשע". אמנם זה לא ממש עוזר לנו לדייק את אוכלוסיית היעד, אבל אם הספר מיועד לקריאה משותפת, זה לגיטימי לגמרי. ואז כל התהיות על "בדיחות של מבוגרים" בספר, או דברים אחרים "מעל הראש של הילדים", אינן רלוונטיות: שכל אחד מבני המשפחה יצחק ממה שהוא רואה כמצחיק, וזהו זה.

 

  סקירה: ליזה בורוכובסקי